Renkantis stogo dangą – svarbu atsižvelgti į daugybę faktorių norint, jog danga būtų kokybiška ir tarnautų ilgai. Į tai įeina aplinkos įvertinimas, stogo forma bei nemažai kitų.
Šiame straipsnyje mes pateiksime keletą svarbiausių faktorių pagal ką reikėtų išsirinkti stogą, palyginsime keletą dangų rūšių bei trumpai papasakosime kokie reikalavimai yra taikomi klojant skirtingo pobūdžio dangą.
Faktoriai renkantis stogą
- Konstrukcijos tvirtumas – tvirta stogo bazė statybos ekspertų yra laikoma svarbiausiu faktoriumi užtikrinančiu dangos ilgaamžiškumą. Tiek dedant naują, tiek rekonstruojant seną stogą yra būtina atsižvelgti į konstrukcijos medieną kuri turės laikyti visą dangos svorį. Jei mediena yra nauja ar bus keičiama į naują, laisvai galima pagalvoti apie įvairesnes dangos rūšis.Tuo atveju, kai nauja danga yra klojama ant senos, reikia įsitikinti ar naujoji danga galės būti tvirtai laikoma senesnės gamybos konstrukcijos. Tam, kad turėti kokybišką stogą abiem atvejais, yra būtina tinkamai suplanuoti jo projektą su būtiniausiais paskaičiavimais pagal pasirinktą dangos rūšį. Tiek naujam, tiek senam stogui puikiai tinka plieninių lakštų kuri apart savo lengvo svorio, vis tiek yra itin tvirtas dangos variantas.
- Šlaitas – Kitas svarbus stogo dengimo elementas yra bendro jo nuolydžio paskaičiavimas. Dauguma populiariausių stogo dangų turi sau būdingą dydį. Pavyzdžiui esant itin mažam, mažiau nei 5 laipsnių nuolydžiui (plokščiam stogui) ekspertai sako jog įmanomas tik prilydomos dangos variantas.Tuo tarpu prieš tai minėta plieninė danga ir jos lakštai turi būti dedami ant stogo turinčio bent 7 laipsnių nuolydį, o pageidaujantiems klasikinių čerpių varianto reikės bent 14 laipsnių varianto. Taigi, galima daryti prie laidą, jei dengsime stogą danga kuri tarp savo elementų turės didesnius tarpus, tai galima bus padaryti, tik ant didesnio nuolydžio dangos.
- Pastato teritorija – Dar viena svarbi sąlyga į kurią reikia atkreipti dėmesį klojant stogo dangą – yra vieta kurioje įsikūręs namas. Savininkai kurių pastatas įkurtas miškingose vietovėse arba srityse kurios apylinkėse turi daug medžių susidurs su viena iš didžiausių tokių vietovės problemų – samanojimo.Tai ne tik galvos skausmas šeimininkams dėl papildomų išlaidų, tačiau ir vietovės pasekmė namo estetikai, kadangi apaugusi danga praranda savo grožį. Tokiu atveju statybos ekspertai taip pat pataria rinktis plieninę stogo dangą, kadangi ji yra žymiai slidesnė nei čerpinis ar šiferinis jos atitikmuo, taigi tokiu atveju būtų atlikti stogo prižiūrėjimo darbus.
- Kokybė ir jos garantas – Šis akcentuojamas faktorius akcentuoja tinkamą investiciją į stogo dangą. Dauguma gamintojų, būtų tai plieninių laiškų, bituminių čerpių ar šiferio siūlo ilgą, 30-40 metų garantiją. Žinoma, nereikėtų tokiu pasiūlymu žavėtis akimirksniu, juk niekas negarantuos, jog ir po kelių dešimtmečių jūsų gamintojas vis dar egzistuos ir galės padengti nuostolius dėl prastos kokybės dangos.Todėl, yra itin svarbu mokėti atsirinkti dangą, prieš tai atlikus konsultaciją su stogų ekspertais. Savo ruožtu, jie siūlo rinktis čerpes, kaip ilgaamžiškumą garantuojantį variantą. Itin kokybiškos keraminės čerpės, jeigu tik tinkamai išsirinktos, gali tarnauti jums net apie 80 metų laikotarpiu.
- Rinkos kaina ir dizainas – Kalbant apie dangos populiarumą, ekspertai teigia, jog populiariausia išlieka net apie du trečdalius parduodamos dangos rinkos užimanti plieninė stogo danga. Jos populiarumas yra pateisinamas moderniai atrodančiu dizainu, praktiškumu dėl lengvo svorio ir paprastos priežiūros bei ilgai išsilaikančios kokybės.Žinoma, Lietuvos rinkoje taip pat dominuoja ir šiferinė danga, dėl savo tradiciškumo mūsų šalyje. Galiausiai, tiek čerpiniai dangos variantai, nors nėra patys populiariausi, išlieka brangiausiais pasirinkimais.
Aptarus svarbiausius faktorius, pagal kuriuos ekspertai siūlo rinktis sau tinkamiausią dangą, palyginame skirtingas dangos rūšis, pagal jų statybinę sudėtį, struktūrą, poveikį aplinkai, tarnavimo laikotarpį, šlaito nuolydį bei bendras išlaidas. Manome, jog tai yra naudinga informacija, kurią verta žinoti, prieš perkant produkciją.
Stogo dangų palyginimas
Čerpės (Bituminės, Keramikinės, Betoninės)
- Sudėtis – Bituminių čerpių atžvilgiu, dažniausiai jų sudėtį sudaro keletas čerpių sluoksnių, kuriuos skirtingi gamintojai deda savaip. Pagrindinės medžiagos vis dėl to išlieka: ugniai atsparus stiklo pluoštas, bitumas ir mineralinės granulės.Tuo tarpu keramikinės čerpės – tai degto molio produktas. Šios čerpės taip pat pasižymi atsparumu ugniai ir turi išskirtines tankumo bei tvirtumo savybes. Galiausiai, betoninės čerpės yra gaminamos iš smėlio bei cemento. Būtent nuo šių sudedamųjų medžiagų ir priklauso betono bei iš jų kilusios čerpes.
- Struktūra – Bituminės čerpės yra pakankamai lygaus paviršiaus, neturinčios kitų rūšių čerpėms būdingų formos įdubimų, todėl jos dažnai yra laikomos čerpes imituojančia danga. Keramikinės čerpės savo atžvilgiu pasižymi rausva molio spalva ir dažniausiai būna tradicinės, lenktos formos.Mūsų prekių kataloge galite rasti keraminių čerpių CREATON, kurios turi minėto raudonio, tačiau įvairesnes formas nei įprastos. Betoninės čerpės dažniausiai išsiskiria savo didesniu spalvų profiliu ir yra savitos plytelių formos.
- Poveikis aplinkai – Kadangi bitumas yra naftos produktas, savaime aišku, jog iš šių trijų čerpių rūšių, bituminės čerpės pasižymi mažiausiu ekonomiškumu. Savo savybėmis jos labai primena smalos produkciją, kadangi jos elementai lėtai yra.Dėl šios priežasties bituminės medžiagos yra retai perdirbamos antriniam naudojimui ir yra tiesiog utilizuojamos. Kita vertus, keraminės ir čerpės yra žymiai „palankesnės“ gamtai, kadangi tiek molis, tiek smėlis ir akmenys yra natūrali joje randama žaliava. Tačiau, dėl būtinų šioms medžiagoms apdirbti procesų ilgio, keraminėms ir betoninėms čerpėms pagaminti yra reikalingi dideli energijos resursai.
- Garantija ir ilgalaikiškumas – Nors vientisi bitumo elementai ir yra lėčiau, tiek gamintojai, tiek statybos ekspertai bitumines čerpes nelaiko vienomis iš tvirčiausių. Vidutinis šių čerpių tarnavimo laikotarpis yra laikomas apie 15-20 metų laikotarpis, taigi gamintojai suteiks panašaus ilgio garantiją.Mūsų prekių kataloge galite rasti bitumines čerpes RUFLEX turinčias 15 metų garantinį laikotarpį ir pasižyminčias sau būdingomis savybėmis. Kalbant apie betonines ir keramines čerpes, jos laikomos žymiai ilgiau tarnaujančiu pasirinkimu.
- Šlaitas – kalbant apie pasvirimo nuolydį bituminės čerpės yra pakankamai tolygi su stogu ir turi nuo 10 laipsnių kampo nuolydį. Tiek betoninėms, tiek keraminės čerpės, yra labiau išlenktos ir čerpėms būdingos tradicinės formos. Todėl, jos labiau tinka prie 15 laipsnių ir didesnio nuolydžio stogų. Akivaizdu, kad drastiškų skirtumų tarp šių trijų čerpių rūšių nėra, taigi jos gali būti adaptuotos prie panašių stogų.
- Išlaidos – Kaip ir buvo minėta prieš tai, keraminės ir betoninės čerpės reikalauja nemažai energijos išteklių joms pagaminti, todėl natūralu, jog galutiniai produkto išgavimo kaštai taip pat kils. Statybos ekspertai išskiria būtent keramikines čerpes kaip brangiausią tokios dangos variantą, betoninių kaina – panaši, tačiau dažniausiai, šiek tiek pigesnė. Bituminės čerpės, tuo tarpu, yra pigiausias dangos variantas iš šių.
Keramikinės prieš betonines čerpės (Vaizdo įrašas anglų k.)
Šiame vaizdo įraše stogdengystės ekspertai palygina minėtus skirtumus tarp šių čerpių rūšių.
Pilną čerpių katalogą rasite čia>>
Metalas
- Sudėtis – Įmanomos įvairios sudedamosios plokščių medžiagos įskaitant varį, aliuminį, cinką bei plieno lydinį. Nors varis ir yra brangiausia iš šių medžiagų, būtent plienas yra laikomas optimaliausiu variantu dėl geros kainos ir kokybės santykio. Lengvo svorio bei patvarūs plieniniai lydiniai verčia juos populiariausia stogo danga rinkoje.
- Struktūra – metalinės dangos dažniausiai būna trijų rūšių: čerpinės, klasikinės formos, bei trapecinių lakštų. Jos turi ir didžiulę spalvų paletę, todėl galima surasti kiekvienam tinkantį variantą.
- Poveikis gamtai – savaime aišku, jog metalo lydimo procesas, pakankamai dažnai būna ne itin draugiškas gamtai procesas. Tačiau, pasikeitus bendriesiems ES ekologijos reglamentams, nauji standartai privertė gamintojus laikytis griežtesnių aplinkosaugos reikalavimų. Taip yra ir pas mus, kadangi importuojame produkciją tik iš patvirtintų ir patikimų gamintojų.
- Garantija ir ilgalaikiškumas – Metalinės kilmės dangos yra laikomos vienu iš ilgiausiai tarnaujančių – svarbiausia tinkamai įrengti ir prižiūrėti. Būtent plienines dangas mes laikome populiariausias savo prekių asortimente. Trapecinės formos tokios kaip T-18 plus, čerpės KINGAS ECO PLUS yra pirkėjų pasirenkamos ne tik dėl tvirtumo, tačiau ir aštraus, išskirtinio dizaino.
- Šlaitas – plieninėms čerpėms rekomenduojamas vidutinis, apie 14 laipsnių nuolydis, o trapeciniams, mažesnis, apie 9 laipsnių. Taigi, pagal stogo nuolydį reikia pasirinkti ir tam tikros rūšies metalinę dangą.
- Išlaidos – Kaip ir minėta prieš tai, metalo dangos, tokios kaip, plienas, dažniausiai būna vidutinės kainos, tačiau dedant retesnį, pvz. Varį lakštai atsieina brangiau.
Daugiau apie klasikines stogo dangas>>
Šiferis
- Sudėtis – Anksčiau, kaip žinoma daugeliui žmonių, buvo populiaru naudoti asbestą gaminant šiferį. Pasikeitus normatyvams dėl kenksmingumo, buvo pereita prie sintetinio pluošto, kuris yra rinkos standartas iki šiol.
Struktūra – Įprastos, lenktos čerpinės formos. Senesniais laikais mūsų šalyje vyravo pilka dangos spalva, tačiau dabar rinkoje dominuoja kur kas įvairesnės gamos spalvos. - Poveikis gamtai– šiuo metu tai yra viena iš ekologiškiausių stogo dangų. Dėl pasikeitusių sveikatos reguliacijos normatyvų, šiferis yra gaminamas vien iš sintetinės produkcijos.
- Garantija ir ilgaamžiškumas – Nemažai gamintojų bei statybos ekspertų šiferį laiko vienomis iš patvariausių dangų. Kai kur galime rasti ir apie 50 metų siūlomą garantinį periodą, taip, kad dangos tvirtumas ir kokybė yra apsaugoti.
- Šlaitas – geriausiai tinka nedidelio nuolydžio (7-10) laipsnių nuolydžio stogams. Dažniausiai, tikslų skaičių galima
- Išlaidos – Vidutinė palyginimus su kitomis dangomis.
Galiausiai, šiame straipsnyje pateikiame svarbiausius reikalavimus kuriais būtina vadovautis įrengiant stogą. Čerpės, metalas bei šiferis turi iš esmės panašią įrengimo metodiką, tačiau galioja ir keletas niuansų.
Reikalavimai įrengiant stogą
- Čerpių – Įrenginėjant bituminės dangos stogą, vienas iš svarbiausių reikalavimų yra nemažesnis nei 10 laipsnių nuolydis stogo šlaitui, kaip ir buvo minėta prieš tai. Stogo dangos susikirtimo vietos turi būti sutvirtintos papildoma hidroizoliacine medžiaga.Taip bus pasirūpinta stogo konstrukcijų apsauga nuo vandens. Sandarumas svarbus ir tose vietose kur per stogą perreina vamzdžiai, vėdinimo šachtos ar inžinerinė įranga. Pačios bituminės čerpės turi būti dedamos ant tvirto pakloto.
- Metalinis – metalinių čerpių bei skardų dangai yra būtinas bent 7 laipsnių šlaito nuolydis. Lakštai ar čerpės būtinai turi būti būtinai tvirtinamos. Dangos sandūrose būtina užkloti pasirinkto metalo skardas. Susikirtimo vietose bei dėl ant stogo esančių prietaisų, pvz. Antenų, atsiradusiose skylėse turi būti pasirūpinta papildomu sandarinimu.
- Šiferinis – Šiferinei dangai iš esmės galioja tie patys bendriniai reikalavimai hidzoliacijos, sandarinimo bei klojimo klausimais. Papildomi niuansai įrenginėjant šiferinius stogus, jog jie yra montuojami nuo apačios į viršų, ir turi būti tvirtinami ypač atsargiai.Per didelis sraigtų užveržimas gali deformuoti dangą. Todėl, rekomenduojama pirkti jau montavimui paruoštą dangą montavimui.
Apibendrinant
Galima teigti, jog stogo dangos išsirinkimas – daug apgalvojimų reikalaujantis procesas. Pateikėme faktorius į kuriuos reikia atsižvelgti, palyginome keletą dangos rūšių bei aprašėme reikalavimus, būtinus jų įrengimui.
Vidutinis įvertinimas: / 5. Balsų skaičius: