Gaukite pasiūlymą per 24 val.
KĄ REIKIA ŽINOTI, KURIANT SAVO GYVENAMĄJĄ ERDVĘ
Svajojate apie jaukius, gražius, modernius namus. Jums patinka Jūsų draugų namas ar butas. Norėtumėte kažko panašaus. Jūs tikrai galite turėti tokius namus, kurie bus geriausi būtent jums.
Užsakyti skambutįKiekvienas iš mūsų esame skirtingi ir individualūs. Namai turi būti tokia vieta, kurioje mes galime būti savimi, daryti tai, ką mėgstame, kas mus džiugina. Todėl patys turime dalyvauti jų kūrime nuo pat proceso pradžios.
Čia skaitykite plačiau apie stogo dangas iš plieno >>
Reikia suprasti, kad architektas ar draugai gali Jums patarti, bet svarbiausius sprendimus turite priimti Jūs patys. Įvairių namų ir interjerų nuotraukos spaudoje ar internete gali padėti suprasti, kas Jums gražu, kokių detalių ar sprendimų norėtume savo namuose ir ko – griežtai atsisakytume. Tokios nuotraukos – puikus įkvėpimo šaltinis.
Dažniausiai visi turime savo namų viziją, kaip jie turi atrodyti – mus žavi spalvų, apšvietimo, baldų ir tekstūrų deriniai, kuriuos matėme ir mums patiko. Šie vaizdiniai labai svarbūs, tačiau yra paruošiamieji darbai, kuriuos būtina atlikti norint gero rezultato.
Namą statome ir įrengiame taip, kad jis būtų patogus tiems, kas jame nuolat gyvens – sau ir savo šeimai. Kad procesas vyktų sklandžiai, iki pradedant projektuoti reikia apsispręsti dėl daugybės aspektų.
Nepriklausomai nuo šeimos narių skaičiaus bus miegama, valgoma, skalbiama, valoma. Analizuojant butų ar namų planus, galima pabandyti įsivaizduoti gyvenimą tame būste, ir pagal kasdienes veiklas suplanuoti funkcines zonas.
Jeigu užsakote individualų namo projektą, šiuos klausimus Jums užduos architektas, o jei ieškote jau parengto projekto, paklauskite patys savęs:
1. Kiek žmonių gyvens name ir kur miegos kiekvienas šeimos narys?
2. Kokio dydžio bus virtuvė? Kiek ir kokių įrenginių norite turėti virtuvėje (šaldytuvą, šaldiklį, kaitlentę, orkaitę, indaplovę, gartraukį ir kt.)? Kokio dydžio turėtų būti maisto gaminimo darbastalis, kur laikysite retai naudojamus virtuvinius prietaisus, indus, stiklainius su uogienėmis ir kt.? Ar pakaks spintos, ar reikės atskiros patalpos?
3. Kokio dydžio valgomasis stalas reikalingas?
4. Kur laikysite kasdien nešiusjamus rūbus bei batus, ir tuos, kurius dėvite tik sezoniškai?
5. Kur bus laikomi nešvarūs skalbiniai ir stovės skalbyklė? Kur ir kaip skalbiniai bus džiovinami, o vėliau lyginami?
6. Kiek ir kur planuojate skirti vietos namų valymo priemonėms ir inventoriui (šluotai, šluostėms, kibirui, siurbliui ir kt.)?
7. Kiek darbo vietų reikės įrengti – pamokoms ruošti, dirbti namų biure?
8. Ar nusprendėte, kur laikysite kiemo priežiūros techniką ir įrankius – žoliapjovę, grėblį, laistymo žarną ir kt.? Taip pat turite pagalvoti, kur žiemą laikysite lauko baldus ir kitą laisvalaikio įrangą?
9. Šalia pagrindinių kasdienio gyvenimo veiklų yra ir mėgstamai veikla: žvejyba, grojimas muzikos instrumentu, asmeninė biblioteka, kolekcionavimas, treniruokliai, ar važinėjimas
dviračiais… Bet kuri iš šių veiklų turi ir specifinę įrangą, priemones, kurioms taip pat reikia numatyti vietos. Nepamirškite ir naminių gyvūnų poreikių.
Įsivaizduokite, kad Jums patiko namo projektas ir Jūs bandote savo būsimo gyvenimo scenarijų sudėlioti plane. Kaip pavyzdį paimkime vieno aukšto, tradicinės architektūros namą, kurio bendras plotas 122,45 m2. Name nėra garažo, jis labiau primena butą su vienu miegamuoju ir gyvenama erdve – svetaine ir atskira virtuve. Toks būstas puikiai tiktų gyventi porai, kurios vaikai jau suaugo ir gyvena atskirai.
Iš namo plano matome, kad jame nėra daug pagalbinių patalpų daiktams ir inžinerinės įrangos talpinimui. Dvišlaičio stogo konstrukcijoje galima sutalpinti vėdinimo įrangą, boilerį vandens šildymui ir panašiai.
Virtuvę perkėlus į svetainę, jai numatytame plote galima įrengti dar vieną kambarį. Tokiu atveju namą būtų galima pritaikyti ir šeimai su vienu vaiku.
10. Kiekvienas gyvenamas namas turi katilinę. Priklausomai nuo to, kuo šildysite patalpas, priklauso katilinės dydis ir jos fukcija. Jei katilinėje stovės kieto kuro katilas, šalia reikės numatyti patalpą kurui. Tokioje katilinėje bus daug dulkių ir purvo (valant katilą), todėl reikėtų numatyti du įėjimus į katilinę – iš lauko ir iš gyvenamų patalpų.
Jeigu namą šildysite dujomis, geoterminiu šildymų ar pan.– toks šildymo procesas yra švarus, katilinėje stovintys agregatai neužima daug vietos, tokioje katilinėje galima laikyti namų ūkyje naudojamus daiktus.
11. Planuojant gyvenimą name reikia pagalvoti ir apie automobilių parkavimą. Jeigu planuojate automobilius laikyti prie namo, svarbu, kad namo vieta būtų parinkta taip (atstumas nuo tvoros iki namo), kad liktų vietos pastatyti automobiliui. Jeigu automobiliams numatote garažą, reikėtų jį pailginti ir palikti vietos lentynoms, kuriose galima būtų sudėti padangas, įrankius.
Neblogas variantas yra automobilių stoginės – jos gerai apsaugo automobilį žiemą nuo kritulių, langų apšąlimo. Šalia stoginės įrengus sandėliuką, jis pilnai atlikų garažo funkciją ir stoginės su sandėliuku įrengimas būtų pigesnis.
12. Įrenginėjant rūsį name jis pabrangina namo statybos kainą. Tačiau, tuo atveju, kai dėl grunto savybių reikia projektuoti juostinius pamatus, apsimoka juos įgilinti ir numatyti rūsį.
Rūsyje patogu laikyti maisto atsargas, rūsyje esant daugiau ploto galima numatyti pirtį, sporto salę, nedidelį baseiną.
Jeigu namas projektuojamas šlaite, atsižvelgiant į reljefo ypatumą, rūsyje gali būti garažas.
Yra daug galimybių, kaip galima suplanuoti erdves. Panagrinėkime kitą pavyzdį –tai vieno aukšto su mansardiniu aukštu namo projektas, kurio bendras plotas 225,10 m2.
Toks namas tiktų šeimai su 2-4 vaikais
Pirmame aukšte yra virtuvė, valgomasis, svetainė bei darbo kambariai, namo mansardoje yra 3 miegamieji kambariai. Šio namo projekte yra numatyta nemažai vietos pasidėjimui – sandėliukas šalia virtuvės, rūbinės patalpa, erdvus koridorius – laiptinė.
Yra suprojektuotos dvi lauko terasos ir balkonas mansardiniame aukšte.
13. Dažnai yra keliamas klausimas, ar reikalingas balkonas name, jeigu yra lauko terasos.
Vienareikšmiško atsakymo nėra. Aišku bute, kuris yra daugiabutyje, balkonas tikrai yra privalumas.
Dažnai balkonai individualiuose namuose yra įrengiami kaip architektūrinė detalė, puošianti fasadą. Tuo tikslu, galima įrenginėti „prancūziškus“ balkonus, kurie projektuojami kaip apsauginė tvorelė antrame aukšte, balkono durims apsaugoti.
Namo svetainė yra suprojektuota su dvipusiu židiniu iš vidaus ir lauko. Lauko terasa ir svetainė vasaros metu gali būti naudojama kaip vientisa erdvė.
Garažo dydis yra minimalus, todėl pageidaujant, dengtą terasą galima uždaryti ir jos vietoje įrengti sandėlį lauko inventoriui, automobilių padangoms, dviračiams ir kt.
Svetainės yra paaukštinta – mansardinio aukšto balkonas patenka į svetainės ervę ir iš jo galima matyti, kas vyksta apačioje.
Name suprojektuoti trys sanmazgai. Pirmame aukšte tualetas su kriaukle ir bide, skirtas šeimos nariams ir svečiams, esant pirmame aukšte. Mansardiniame aukšte prie miegamųjų suprojektuoti dušas ir vonia. Vonios kambarys skirtas naudotis tėvams, o vaikai gyvenantys skirtinguose kambariuose, galės naudotis bendru dušo kambariu.
14. Kiek reikėtų įrengti sanmazgų, priklauso nuo šeimos dydžio ir jos narių gyvenimo grafiko.
Jei visi šeimos nariai kartu keliasi ir kartu išeina iš namų (mokyklą, darbą), tuomet reikėtų daugiau WC patalpų su dušu. Jeigu šeimos nariai skirtingu metu keliasi ar būna namuose
tuomet sanmazgų užtektų mažiau. Jeigu namas 2 aukštų, tada kiekviename aukšte turėtų būti sanmazgas.
15. Nagrinėjant konkretaus namo pavyzdį, gali kilti minčių ir apie namo patalpų orientaciją pagal pasaulio šalis. Gyvenamoms patalpoms geriausiai tinka rytų, pietų ir vakarų pusės.
Virtuvei palankios yra šiaurės, rytų kryptys. Pagalbinės patalpos ir sanmazgai dažniausiai projektuojami šiaurinėje pusėje. Turint konkretaus sklypo planą kiekvieno namo projekto patalpas galima orientuoti geriausiomis kryptimis, jeigu reikia, projekto planus verčiant veidrodiškai.
16. Laiptinė suprojektuota namo viduje. Ji turi natūralios šviesos apšvietimą per stoglangį.
Dienos šviesa apšviesta laiptinė yra patogi tuo, kad nereikia degti dirbtinio apšvietimo.
17. Turint funkcinį pastato planą, namo išorinis vaizdas kuriamas pagal Jums patinkantį stilių. Vieni yra tradicinės architektūros gerbėjai ir įsivaizuoja savo namą tik su dvišlaičiu stogu, kitiems patinka modernesnė architektūra, jie renkasi lakoniškas formas su plokščiais arba vienšlaičiais stogais. Namo planas ir jo išorė yra susiję, todėl dėliojant patalpas pagal zonas, jau svarbu žinoti, kokio stiliaus turėtų būti namas.
18. Kiek aukštų turėtų būti name. Didelės kvadratūros vieno aukšto namas užima daugiau vietos sklype, brangesnė jo statyba negu tokio paties ploto dviejų aukštų namo (dvigubo ploto pamatai ir stogas), tačiau patogesnis ryšys su kiemu, nereikia laiptų (aktualu seniems ar žmonėms su negalia).
Iki 100 m2 ploto namas turėtų būti vieno aukšto, taip sutaupoma erdvės laiptinės ir sanmazgo antrame aukšte sąskaita.
19. Per langus į namą patenka šviesa, o pietinėje pusėje ir šiluma. Per lango rėmus yra patiriami šilumos nuostoliai didesni negu per stiklo plokštumą. Atsižvelgiant į tai projektuojant namo fasadus stengiamasi parinkti optimalius langų dydžius. Kiekvienu konkrečiu atveju yra kelios galimybės iš kurių reikia rinktis. Labai mažas langas – didesni šilumos nuostoliai. Mažesni langai yra projektuojami sanmazguose, koridoriuose. Sprendimas, turėti šviesą mažoje patalpoje tikrai pasiteisina, atlikdamas reikalingą funkciją.
Dideliems vitrininiams langams pietinėje pusėje, turi būti numatyta apsauga nuo saulės.
Galvojant apie vitrininius langus reikia nepamiršti apie radiatorius, kurie yra montuojami po langu grindyse ir yra brangesni. Galima langus projektuoti taip, kad jie būtų 30cm aukščiau grindų ir po jais statyti įprastus radiatorius.
Funkcinis patalpų zonavimas yra labai svarbus projektavimo etapas, kuriame užsakovas savo viziją turi sudėlioti kuo smulkiau, tam kad pats geriau suprastų ko iš tikrųjų Jam reikia ir kuo geriau savo norus galėtų perteikti architektui ar dizaineriui.
Užsakyti skambutįName turi būti užtikrinamos komforto sąlygos, apie kurias reikia iš anksto pagalvoti ir apsispręsti, kokiu būdu įgyvendinsite jas praktiškai.
1. Kuo bus šildomas namas? Jei planuojate naudoti kieto kuro katilą, reikia numatyti vietą kuro laikymui.
2. Ar turėsite galimybė naudoti atsinaujinančią energiją tokią kaip geoterminis šildymas?
Geoterminiam šildymui svarbu, kad prie sklypo būtų vandens telkinys, arba pakankamas sklypo plotas, kuriame galima būtų daryti geoterminius gręžinius.
3. Galbūt namo orientaciją ir stogo konstrukciją galėsite išnaudoti saulės kolektoriams, fotovoltinei ar vėjo jėgainių įrengimui?
4. Jeigu rinksitės šildymą šilumos siurbliais, galite pasirinkti įrenginį su kondicionavimo sistema.
5. Kur bus skirta vieta rekuperatoriui? Nepamirškite, kad reikia palikti pakankamai vietos patogiai atlikti įrangos priežiūros darbus: pakeisti oro filtrus, išplauti šilumokaitį ir kt.
6. Kokia šildymo sistema bus patalpų viduje: radiatorinė, orinio ar grindinio šildymo? O gal kombinuota?
7. Kaip planuojate apsirūpinti karštu vandeniu – koks vandens šildytuvas bus reikalingas?
8. Kur bus išdėstyti elektriniai prietaisai, buitinė technika, vaizdo ir garso aparatūra? Būtina gerai apgalvoti elektros jungiklių ir kištukinių lizdų vietas, reikiamą elektros tinko galingumą. Nemažiau dėmesio reikia skirti ir apšvietimo planui, suplanuoti kiekvieno šviestuvo vietą ir nuspręsti, kokią funkciją jis turės atlikti.
9. Kokie ir kuriose patalpose planuojami komunikaciniai tinklai – televizija, internetas, priešgaisrinė, apsaugos signalizacija ir kt.?
10. O gal Jus domina šiulaikiškam namui sukurta protingo namo valdymo sistema, kuri didina komfortą, padeda taupyti ir užtikrina gyventojų saugumą?
Gyvenamas būstas yra ilgalaikė investicija, todėl verta sugaišti laiko renkantis inžinerinius sprendimus,
tam, kad nereikėtų patirti papildomų išlaidų, tobulinant jau įgyvendintus sprendimus.
Kad galėtumėte džiaugtis savo svajonių namais, pasistenkite gerai atlikti paruošiamuosius darbus.
Rinkdamiesi architektą ar dizainerį, ieškokite tokio, kuris siūlydamas sprendimus supranta ir girdi Jus.
Patys ieškokite informacijos ir būkite atviri pasiūlymams.